http-equiv='refresh'/>

10 Temmuz 2014 Perşembe

Bu ülkede sosyologlar işsiz kalmaz

Haftaiçi çarşıya çıkmam gerektiğinde her seferinde şaşkın dönerdim. Haftaiçi nasıl bu kadar kalabalık olabiliyor, bu kadar insan işsiz mi diye şaşırırdım. Artık çarşıya gitmeye gerek yok. Sosyal medya bu soruyu yeterince sormamızı sağlıyor. Hatta ben her gün birkaç kez sorar oldum.

Bu neyin kafası? İnsanların nasıl bu kadar gereksiz işle uğraşacak vakti var? İşi gücü yok mu ve de amaçları ne?

Örneğin birisi ebrugündeş123 diye bir hesap açmış. Birisinin paylaştığı fotoğrafın altına da yorum bırakmış ebrugündeş kişisi: tubabüyüküstün789’un gerçek hesabıdır, takibe alınız diye.
Amacınız ne sizin? Ebru Gündeşmiş gibi davranmak sana ne kazandırıyor? Nasıl bir boş vakittir bu böyle.


Bakar mısınız aşağıdaki manzaraya! Yazık günah yaa.Sırf biri seni takip ettiğinde onu takibe almak için mi açtın bu hesabı? Senin kafa güzel mi?

Instagram konusu açılmışken anlayamadığım 2 tip kullanıcı daha var burada:

İlki sadece ama sadece kendisine gelen hediyeleri paylaşanlar, hediye gönderenlerin reklamını yapanlar. Takipçi sayısı çok diye markalar bu insanlara hediye gönderiyor ve bu yöntemle kendi takipçilerini de arttırıyor sanırım. Çok ilginç. İnsan bu gelen hediyelerle hayatını idame ettirebilir. O derece çok hediye alanlar var.

İkinci tür biraz daha anlayabildiğim ama komik bulduğum hesaplar. Profilinde “sadece kızlar lütfen, erkekler engellenecek” gibi açıklamalar yazan kullanıcılar. Eee o zaman “private user” niye yapmıyorsunuz hesabınızı madem ki diye bir soru çıkıyor ortaya tabi. Erkekler de takip edecekken sırf bu açıklamayı görüp cayıyor mu onu da merak ediyorum. Millet kendini Ebru Güneş sanıyor, onun adıyla hesap açıyor. Biri seni takip etmek isterse çok kolay kadın olabilir instagramda canım diyesim var bu tiplere de.

Toplum bilimciler için koskoca malzeme var burada yahu. 

HB
  

4 yorum:

Burcu dedi ki...

Gerçekten içler acısı :(

Ruhsuz Atmaca dedi ki...

Ülkede cinsler çok napcan, beynin metalaşması gibi bir şey herhalde, tam anlamlandıramadım...

burcu aydın dedi ki...

merhabalar,

keşfettim geldim.
fakat GFC butonunu göremedim.
bana da beklerim

sevgiler.
http://burcuaydn04.blogspot.com.tr/

SadeAnne dedi ki...

Burcu; tam olarak öyle :(

Ruhsuz Atmaca; öyle böyle değil. insanların uğraştığı şeyler kaygılandırıyor beni.

burcu aydın; hoşgeldiniz. uzun bir süredir çalışmıyordu, uyarınız üzerine ben de el atayım dedim. Az kalsın blogumdan oluyordum düzeltmeye çalışırken :) Neyse ki sonunda oldu. Sevgiler.

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

Recent News