http-equiv='refresh'/>

22 Nisan 2015 Çarşamba

Hızlı Geçiş

“Sallanmaya alışmasın” dan “nasıl uyursa uyusun, yeter ki uyusun” a geçişim hızlı oldu. Anne istediği kadar kurallar belirlesin çocuk kendi kurallarını oluşturuyor. Hele bebek gazlı ise kurallar illa ki ihlal ediliyor. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf evimizden salıncak manzaraları. Sepet Eda’nındı ve 4. bebeği büyütüyor. Yani arada 2 kişi daha kullandı. Aden’den sonra da talipleri var. odadan odaya taşıma ve gece hemen yatağın yanına çekebilme açısından çok kullanışlı. Anakucağı da Eda dan. Titreşimi sayesinde nadiren de olsa gaz çıkarmasına yardım ediyor. Salıncak ise yeni. Müzikli ve kendi sallanıyor ama gel gör ki Aden hanım henüz pek tercih etmiyor. 2.el ürünlere sempatisi daha fazla anlaşılan. Bunca salıncak varken niye hepsinin içi boş diyecek olursanız cevap basit. Uyanık oldupu zamanlarda bu kız kucak seviyor. Tercihen evin içinde gezen bir kucak.İlk 2 hafta o kadar çok uyuyordu ki. Süt iç, uyu, 1 saat uyanık kal döngüsü bizi yanılttı. 2.çocuk gerçekten rahat büyüyormuş yahu gibi komik bir yanılsama oldu. İlk çocuğumuz uykuyu hiç sevmezdi, bu sevecek hiç değilse diye kısa bir umuda kapıldık. Öyle değilmiş, hatta bu daha fena olacak gibi. Geçen bir eczacıyla konuşuyorduk, onun da kızı varmış. Uykudan konu açıldı. Bizimki hala uyumuyor deyince kaç yaşında ki diye sordum. 2 aylık cevabını alınca kısa süreli bir şok yaşadım tabi. Benim büyük kızım 5 yaşında, hala geceleri uyandığı oluyor dediğimde de o biraz şaşırdı. Moral bozmak istemem de daha şimdiden fazla ümitli geldi. Beni ilk çocukta kandırmışlardı. Kırklansın düzelecek, 2 aylık olsun, 6 aylık olsun, yaşına girsin her şey düzelecek diye diye…

Lohusayken hasta olmak da varmış. 1 hafta kulak zonklaması, boğaz ağrısı ile boğuştum. Hep doğal şeyler denedim ama geçmeyince doktora gitmek zorunda kaldım. Nur topu gibi otit yani kulak enfeksiyonum olmuş. Penisilin içerikli antibiyotik tedavisine başladık. Gece uyanık kalmak yeterince zorken bir de kulak ağrısıyla ayakta durmak çok çok sinir bozucuydu. Diğer yandan maskeyle dolaşmak ayrı bir işkence oldu. Allah’tan annecim yanımda. Gündüz Aden’i bırakıp biraz uyuyabiliyorum onun sayesinde.
                                                                                                                                                    
Aden 35 günlük oldu. Hanfendi ağlamayı çok güzel öğrendi ama gülümseme konusunda hiç aceleci değil. Rüyasında attığı gülücükler dışında ciddiyetinden asla taviz vermiyor. Altı açıkken çok mutlu, yaz gelse de cıbıl dursa keşke. Banyoya yeni yeni alıştı gibi. Çocuk anne karnında hep susuz olduğu için başlarda suya tepki gösterdi. Uyurken bile yanında biri olsun istiyor çünkü mıkırdadığı zaman 2 seçeneğim oluyor. Ya hemen sallayıp uykuya devam etmesini sağlıyorum. Ya da risk alıp dokunmuyorum. Kendi kendine uyuyabiliyor ya da mıkırtılar ağlamaya dönüşebiliyor. Böyleyken evde bir işle uğraşmak da imkansız oluyor tabi. Bazen tuvalete bile zor gidiyorum başbaşayken. Akşamüzeri ve gece boyu çok ama çok gazı oluyor. Hayatının yarısını ıkınarak geçiriyor zavallım. Umarım kısa sürede kurtuluruz bu dertten.

Ben tüm bu tempoya rağmen beslenmeme dikkat ediyorum. Annem gündüzleri geldiği için aç kalmıyorum. Sırayla da olsa yemeklerimizi yiyiyoruz. Hamileyken aldığım 22 kilonun 11 kilosu hala benimle. İlk doğumdan 1 ay sonra eski kıyafetlerimi giyebiliyordum. Şimdi o açıdan biraz moralsizim. Hem aldığım fazla kilolar yüzünden hem de yaşla alakalı olarak fazlalıklar çabuk gitmiyor. İkinci çocukta rahat olunduğu söylenmişti. Benim için pek geçerli değil. Biberonu kaynatmak yerine kaynamış suyla yıkıyorum. Rahatlığım bu kadar işte.


HB

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Güle güle büyüsün Aden hanım, Size kolaylıklar diliyorum :)

Gulsah Onen dedi ki...

çok çok geçmiş olsun havalar sakat aman dikkat et kendine ;) valla benimde oğlan gayet uykucuydu ama kızçe bana resmen darbe indirdi :) 2 yasında azıcık uyuyor zombi gibiyim 5 yasında hala uyumuyorsa seninki yandık butun umutlarım bitti :)

AdanınAnnesi dedi ki...

:)))

herşey güzel olacak ben inanıyorumm

Burcu Bilir dedi ki...

sağlıkla sıhhatle büyüsün de kiloları düşünmek için daha çok erken :) iki çocuklu tempoda emin ol eninde sonunda vereceksin, hatta vermek istemesen bile vereceksin. sen de pek rahat annelerden sayılmazsın çünkü :)

gaz olayı başlı başına yetiyor çocuk büyütmeye bence. çünkü bir süre sonra görüyorsun ki aslında bebeğin bağırsak florasından kaynaklanıyor bu durum ve sen yediklerine dikkat etsen de, üşütmiyeyim diye kat kat giyinsen de bebeğin gazı varsa vardır.

benim tanıdıgım en gazlı bebek ablamın oglu Ardaydı. neredeyse 1 yaşına kadar geçmemişti gaz sorunu. Dafne 6 ayda kurtulmuştu. Selen daha da az. umarım Aden de bir an önce rahatlar, seni de rahatlatır.

hastalıklar, hava iniş-çıkışları bitsin de bi koklayalım inşallah küçük prensesi.

yazısız bırakma bizi :)

Keyifli anne dedi ki...

ilk bebeği gazlı olan bir anne olarak sizi çok iyi anladım . yeter ki uyusun nasıl uyursa uyusun modu oluyor. ikinci bebek bizim için daha rahat büyüdü çünkü gazsız bir bebek bu bile yeterli :) hamilelik kilosu benim de ilk 10 kilo doğumla , doğumdan sonra 3 ay yerinde kaldı ve 5 kiloda dikkat etmemle 3-6 ay arası gitti.

SadeAnne dedi ki...

Gülşah; vallahi hala geceleri uyanıyor. Üstelik 2.ondan da uykusuz, daha kaç sene uykusuzum hesap bile edemiyorum :))

AdanınAnnesi; inşallah gönülden dua ediyorum.

Burcu; canım inşallah çabuk geçer çünkü her şeyi etkiliyor. Beslenmesini, uykularını ve dolayısıyla gelişimini. Kilo için dert etmiyorum. Her ay 1 kilo gittiğini farkettim. En kötü ihtimal 1 yılın sonunda eski kiloma kavuşmuş olurum diye düşünüyorum.

Keyifli anne; ne güzel. Gazsız bebek anneleri bence çok şanslı. Çünkü en zor zamanları ilk aylar ve daha bebeği tanıyamamış oluyorsunuz. Ne kadar az ağlarsa okadar iyi o nedenle.

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

Recent News