http-equiv='refresh'/>

5 Eylül 2016 Pazartesi

Minik bir okullu

Gençken paran olmaz, vaktin bol olur. İş hayatı başlayınca da kazandığını harcamaya vaktin kalmaz. Benimki de o hesap. Yazacak o kadar çok konu var ama zamansızlık yüzünden ertelerken hepsi uçup gidiyor. Bu yazıyla başlangıç yapıp kaldığım yerden devam edeyim istiyorum.
Wordpress’e geçmiştim, orda yeni alan adı filan derken sürem doldu ve şimdi kontrol paneline giremiyorum. Çok teknik bilgim de yok ve yine zamanım olmadığını düşünürsek uğraşamadım, arada yazdığım birkaç yazı gitti. Blogspottan devam ediyorum. Burası bana yeterli sanırım.

Eda bugün ilkokul 1’e başladı. Kocaman oldu. Zor bir sene bizi bekliyor. Okuma yazmayı Susam Sokağından öğrenmiş biri olarak kızımın da çok zorlanacağını sanmıyorum. Bir dönemde öğrenilen bir şey sonuçta ama sorun şu ki düzen oturtmak, sistemli çalışmayı benimsemek anlamında ilk dönem çok önemli. Artık çocukların ilgisini dağıtan çok fazla etken var. Onları ödev başına oturtmak da zor haliyle. Sürekli “Ödevini yap” diyen bir anne yapmaz umarım beni. Anneme ben hiç sıkıntı yaşatmadım, darısı kızımın da başına. Tabi bizim nesil hep böyleydi ve yeni nesil de genelde takip istiyor. Bir de artık tümden gelim yöntemi de bırakılmış. Sesten heceye gidiyorlar malum. Bizim de öğrenmemiz gerekenler olacak galiba.

Aden hiç rahat bırakacağa benzemiyor ablasını. Sürekli peşinde ve Eda’nın elindekileri alma derdinde. Eda odasına kapanıyor, Aden gidip kapısına dayanıyor. Evleri mi ayırsak bu sene diye saçma bi espri bile yaptım şu ana kadar. Önümüzdeki günler bakalım nelere gebe.

Eda’nın sınıfı bugün kura ile belirlendi. Geçen yıldan çok sevdiği arkadaşı ile aynı sınıfa düştü. Kuraları veliler çekti ve de Eda’nınkini babası :) Sevinçten delirdi tabi. Bu sene okul formasına geçiş yaptığımız için ben de ayrı bir sevinçliyim. Haftasonu kırtasiye alışverişi yaptık. Bu yaşımda hala çok severim kırtasiye malzemelerini. Annem de şaşkınım kitap kabı almış Eda’ya. Biz öğrenciyken büyük işti, tüm kitapları defterleri kaplayıp etiketlemek. Şimdi o devir kapanmış, güzel bir gelişme.


Tüm öğrenciler için hayırlı, sağlıklı ve mutlu bir eğitim yılı olmasını diliyorum. Sabah toplantıda, rehber öğretmen çocuklara 12 yıl sonra verilmek üzere mektup yazdırdı velilere. Orda da aynı şeyi yazdık. 12 yılda 1200 tane kavga-gürültüyle geçecek. Daha bunun ergenliği var. Ama ne olursa olsun çocuklarımızın arkasında durmalıyız. Mutlu olsunlar bize yeter.

1 yorum:

Burcu Bilir dedi ki...

hayırlı uğurlu olsun hem senin tekrar başlayan blog yazıların hem Edamın okul dönemi. ilk okul gerçekten anaokuluna benzemiyormuş. biz de şuan epey zorlanıyoruz.
forma konusunda sana tamamen katılıyorum çok sevnçliyim ben de. haftanın 3 günü beden dersi ve bale sebebiyle okul eşofmanıyla gidiyor, 2 gün de formayla. bizim okulun serbest giysi günü spor dersine denk geldiği için hiç serbest de giyinmiyor. sabahları daha rahat geçen seneye göre.
biz tek tek tüm defter kitapları kapladık :( 135 tane kitap olunca göbeğimiz çatladı. okul müdür yardımcısı bizzat ilattiği için isteğini de, görmezden gelemedik.
sağlıkla, huzurla, başarılı yılları olsun inşallah kuzuların. öperim 1. sınıf şekerini :)

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

Recent News